Stekt potatis, gräddpotatis

Livsmedel (100 g)KcalProteinKolhydratFett
Gräddpotatis1862,910,614,5
Gräddpotatis matlagningscreme vegetabilisk fett 15%1012,912,14,1
Gräddpotatis matlagningsgrädde 19% fett1143,112,74,9
Pommes frites3163,938,615,8
Pommes frites fröst2364,2425
Pommes frites tillredda i ugn2484,544,25,3
Potatis, stekt1352,218,15,4
Potatis, stekt i smör1322,318,25
Potatiskrokett, friterad1494,327,11,9
Potatis-lökblandning, stekt1302,216,95,4
Potatisros duchesse1232,5165
Vitlökspotatis1182,513,15,9

Information/Hjälp om Livsmedelsgruppen Stekt potatis, gräddpotatis

Källa
Alla näringsvärden i tabellen kommer från Institutet för hälsa och välfärd, Enheten för nutrition. Fineli. Livsmedelsdatabas. Version 16. Helsingfors 2013.
Sökning
Skriv in en del av livsmedelsnamnet som du vill hitta. Skriver du in två eller flera ord så måste alla orden finnas med i livsmedelsnamnet för att få en träff. Tabellen uppdateras i realtid vartefter du skriver.
Sortering
I normalläget sorteras tabellen i bokstavsordning på livsmedelsnamn.
Klicka på en rubrik eller pilarna till höger om en rubrik så kan du sortera tabellen i stigande ordning på värdena i den kolumnen.
Klicka på samma rubrik igen för att sortera tabellen i fallande ordning på värdena i den kolumnen.
Mer information
Klicka på det livsmedelsnamn i tabellen som du vill veta mer om, då kommer du till en sida med flera näringsvärden, information och eventuellt jämförbara livsmedel.