Safter

Livsmedel (100 g)KcalProteinKolhydratFett
Bärdryck, proviva, innehåller probiotika590,613,10,3
Bärjuice nektar, bärhalt 50 %1270,628,80,1
Fiberhaltig fruktdryck, hyvää päivää, tranbär140,12,80
Fruktdryck nektar, frukthalt 50 %490,211,30,1
Fruktdryck, hyvää päivää, citrus, fruktos, aspartam, koffein, vitaminerad100,12,20
Fruktdryck, hyvää päivää, sötad med fruktos, vitaminerad340,27,20,1
Fruktdryck, proviva, mango, innehåller probiotika460,310,60,1
Fruktjuice med tillsatt vitamin460110
Fruktjuice med tillsatt vitamin och fibre470110
Fruktsaft, koncentrat2000,647,70,1
Fruktsaft, koncentrat, vitaminerad2000,647,70,1
Glögg, alkoholfri490,111,90
Juice med ananas, morot och tillsatt kalsium, valio gefilus570,313,20,1
Juice, gefilus, medelvärde av industriella produkter510,411,60
Juice, tillsatt c- och d-vitamin, valio gefilus430,49,80
Kokt saft outspädd, sockerfri380,67,80
Kokt saft outspädd, sockrad2090,948,20,6
Kokt saft utspädd, sockerfri80,11,60
Kokt saft utspädd, sockrad420,29,60,1
Kokt svartvinbärsaft outspädd, sockerfri280,53,70,2
Kokt svartvinbärsaft utspädd, sockerfri60,10,70
Kokt svartvinbärssaft outspädd, sockrad1780,8420
Kokt svartvinbärssaft utspädd, sockrad360,28,40
Lingonsaft outspädd71016,80,3
Lingonsaft, utspädd1403,40,1
Mjölk-saftdryck, fettfri, gefilus500,711,20,1
Nypondryck pro viva, inneh. havre och lactobacillus plantarum-bakterier530,712,20,2
Saft, gefilus, fibrer420,28,80,1
Saftdryck460110
Saftdryck, lätt, syntetisk sötad160,13,30,1
Saftdryck, mehukatti410100
Svartvinbärs-lingondryck730,117,30,3

Information/Hjälp om Livsmedelsgruppen Safter

Källa
Alla näringsvärden i tabellen kommer från Institutet för hälsa och välfärd, Enheten för nutrition. Fineli. Livsmedelsdatabas. Version 16. Helsingfors 2013.
Sökning
Skriv in en del av livsmedelsnamnet som du vill hitta. Skriver du in två eller flera ord så måste alla orden finnas med i livsmedelsnamnet för att få en träff. Tabellen uppdateras i realtid vartefter du skriver.
Sortering
I normalläget sorteras tabellen i bokstavsordning på livsmedelsnamn.
Klicka på en rubrik eller pilarna till höger om en rubrik så kan du sortera tabellen i stigande ordning på värdena i den kolumnen.
Klicka på samma rubrik igen för att sortera tabellen i fallande ordning på värdena i den kolumnen.
Mer information
Klicka på det livsmedelsnamn i tabellen som du vill veta mer om, då kommer du till en sida med flera näringsvärden, information och eventuellt jämförbara livsmedel.