Pizza

Livsmedel (100 g)KcalProteinKolhydratFett
Ansjovispizza jästdegsbotten22911,220,111,1
Champinjonpizza170817,47,1
Grönsakspizza jästdegsbotten163715,87,5
Hönspizza med ananas17811,217,46,6
Jästdegsbotten för pizza2161023,28,8
Kebabpizza med lök och pepperoni20412,616,29,5
Korvpizza medvurst27412,918,616,1
Korvpizza medvurst, atria/saarioinen2388,823,311,8
Köttfärspizza nötstek22012,21611,6
Mozzarellapizza tomat och pesto2028,216,511
Mozzarellapizza tomat, saarioinen2327,328,49,3
Pizza med kyckling, atria2291225,98,1
Pizza med köttfärs, atria23610,823,510,7
Pizza med köttfärs, saarioinen2348,826,99,7
Pizza med skinka, saarioinen1987,325,66,9
Pizza med tonfisk, saarioinen2188,325,88,7
Pizza med tre ostar, atria2188,825,88
Pizza special, skinka-bolognese, saarioinen2238,925,29,2
Skaldjurspizza1841117,27,6
Skinkpizza19211,617,38,1
Skinkpizza jästdegsbotten18610,717,87,6
Skinkpizza med ananas1789,717,77,2
Skinkpizza med ananas och blåmögelost19010,516,48,7
Tonfiskpizza20313,717,48,3

Information/Hjälp om Livsmedelsgruppen Pizza

Källa
Alla näringsvärden i tabellen kommer från Institutet för hälsa och välfärd, Enheten för nutrition. Fineli. Livsmedelsdatabas. Version 16. Helsingfors 2013.
Sökning
Skriv in en del av livsmedelsnamnet som du vill hitta. Skriver du in två eller flera ord så måste alla orden finnas med i livsmedelsnamnet för att få en träff. Tabellen uppdateras i realtid vartefter du skriver.
Sortering
I normalläget sorteras tabellen i bokstavsordning på livsmedelsnamn.
Klicka på en rubrik eller pilarna till höger om en rubrik så kan du sortera tabellen i stigande ordning på värdena i den kolumnen.
Klicka på samma rubrik igen för att sortera tabellen i fallande ordning på värdena i den kolumnen.
Mer information
Klicka på det livsmedelsnamn i tabellen som du vill veta mer om, då kommer du till en sida med flera näringsvärden, information och eventuellt jämförbara livsmedel.