Nöt, frö eller kärna

Livsmedel (100 g)KcalProteinKolhydratFett
Hasselnötter656139,462,6
Kastanjer2012,4392,2
Kokosnöt3523,46,133,5
Paranötter67914,34,866,4
Pekannötter6867,88,868
Valnötter66914,31362

Information/Hjälp om Livsmedelsgruppen Nöt, frö eller kärna

Källa
Alla näringsvärden i tabellen kommer från Livsmedelsverkets Livsmedelsdatabas version 2015-03-04.
Sökning
Skriv in en del av livsmedelsnamnet som du vill hitta. Skriver du in två eller flera ord så måste alla orden finnas med i livsmedelsnamnet för att få en träff. Tabellen uppdateras i realtid vartefter du skriver.
Sortering
I normalläget sorteras tabellen i bokstavsordning på livsmedelsnamn.
Klicka på en rubrik eller pilarna till höger om en rubrik så kan du sortera tabellen i stigande ordning på värdena i den kolumnen.
Klicka på samma rubrik igen för att sortera tabellen i fallande ordning på värdena i den kolumnen.
Mer information
Klicka på det livsmedelsnamn i tabellen som du vill veta mer om, då kommer du till en sida med flera näringsvärden, information och eventuellt jämförbara livsmedel.