Mjölkdrycker fettfria

Livsmedel (100 g)KcalProteinKolhydratFett
Dryk, rainbow, fruktdryk med probiotika892,316,91,1
Ekologisk mjölk fettfri, utan tillsatt vitamin d343,14,90,1
Fettfri mjölk låg laktoshalt343,14,90,1
Fettfri mjölk, kokt353,25,10,1
Fruktdryk, valio gefilus, med tillsatt vitamin c och -d600,712,80,2
Gefilus dryck, fettfri, laktosfri533,48,40,5
Kakaodryck kall, fettfri mjölk, sockrad463,17,10,4
Kakaodryck, kidius522,79,20,3
Mjölk fettfri343,14,90,1
Mjölk kalcium, fettfri383,85,10,1
Mjölkdryck, laktosfri, fettfri283,33,10,1
Mjölkdryck, laktosfri, fettfri, valio eila283,33,10,1

Information/Hjälp om Livsmedelsgruppen Mjölkdrycker fettfria

Källa
Alla näringsvärden i tabellen kommer från Institutet för hälsa och välfärd, Enheten för nutrition. Fineli. Livsmedelsdatabas. Version 16. Helsingfors 2013.
Sökning
Skriv in en del av livsmedelsnamnet som du vill hitta. Skriver du in två eller flera ord så måste alla orden finnas med i livsmedelsnamnet för att få en träff. Tabellen uppdateras i realtid vartefter du skriver.
Sortering
I normalläget sorteras tabellen i bokstavsordning på livsmedelsnamn.
Klicka på en rubrik eller pilarna till höger om en rubrik så kan du sortera tabellen i stigande ordning på värdena i den kolumnen.
Klicka på samma rubrik igen för att sortera tabellen i fallande ordning på värdena i den kolumnen.
Mer information
Klicka på det livsmedelsnamn i tabellen som du vill veta mer om, då kommer du till en sida med flera näringsvärden, information och eventuellt jämförbara livsmedel.