Mjölkdesserter

Livsmedel (100 g)KcalProteinKolhydratFett
Bär-/fruktkvark, <0,5% fett, aspartam, asesulfam k618,44,90,3
Bär-/fruktkvark, fett 2,9 %, danonino1066,812,42,9
Bär-/fruktkvark, fett 3 %, danio1125,9143,1
Bär-/fruktkvark, fett 3,5 %926,67,63,5
Bär-/fruktkvark, profeel cottifrutti, <0,5% fett, aspartam, asesulfam k6710,440,3
Bär-/fruktkvark, profeel protein kvark10110,99,12,2
Bär-/fruktkvark, valio vanilla, fett 2,5 %, laktosfri1115,4162,4
Bär-/fruktkvark, valio, fett 2,9 %, laktosfattig1166,7152,9
Bärkvark med grädde1723,916,89,4
Bärkvark med mjölk605,26,90,6
Choklad-gräddpudding1233,317,54,2
Chokladkräm sockerfri803,810,22,3
Chokladkräm, lättmjölk933,214,92
Chokladpudding1163,7192,6
Chokladpudding med grädde2175,317,613,9
Chokladpudding utan grädde, med gelatin965,4113,2
Chokladpudding utan grädde, med stärkelse974,611,53,2
Chokladpudding utan grädde, medelvärde97511,23,2
Chokladskum2885,411,224,7
Chokladsås1870,742,90,8
Citronskum grädde, ägg, citron, socker, gelatin2615,110,921,9
Crème brûlée3914,119,533,4
Dessertbas av ris och grädde2232,126,611,9
Drömtårtsfylling5980,438,249,9
Fruktkvark med grädde1543,913,69,1
Fruktkvark med mjölk745,211,20,6
Gräddpudding fet1602,719,47,9
Kakaopudding , jacky1163,818,62,7
Kakaopudding , mindre socker, jacky973,813,82,7
Kakaopudding, 0,9% fett, x-tra892,916,70,9
Karamellsås19521514,3
Kinuskisås3751,436,924,8
Kolapudding, mindre socker, jacky943,8142,4
Kolapudding, panda1553,319,47
Kvark, 0,1 % fett, vitalinea517,93,60,3
Kvark, 7 % fett1537,114,47,1
Kvark, fett 8,5 %, vitchoklad-lime, laktosfattig, valio1727,215,58,8
Kvark, medelvärde av industriella produkter1186,714,13,4
Kvark, smaksatt, fett 7 %, söt, laktosfri, valio1587,116,46,7
Kvarkefterrätt, danio breakfast, fett 4,2 %1456,718,54,3
Kvarkefterrätt, danio stracciatella, fett 4,5 %1336,116,24,4
Kvarkefterrätt, valio vanilla, 4,5 % fett, laktosfri1385,318,44,5
Majskräm944,313,12,6
Majspudding på lättmjölk1765,520,28
Mannapudding1395,218,24,6
Milk shake mocca/choklad633,362,7
Milkshake, mc donald's, vanilj802,911,82,2
Milkshake, power cow, chokladsmak883,513,62,1
Milkshake, power cow, vanilj / frukt632,97,62,2
Mjölkchoklad och vaniljpudding, paula1193,117,14
Mjölkchokladpudding medelvärde124419,23,2
Mjölkchokladpudding power cow / kidius1112,818,82,5
Mjölkchokladpudding, jacky1193,518,43,3
Mjölkchokladpudding, mindre socker, jacky1023,613,93,4
Mjölkchokladpudding, panda1643,5217,1
Mjölkkräm lättmjölk923,813,62,3
Mjölkkräm sockerfri753,89,72,2
Mjölkpudding power cow / kidius, annan smak1022,617,82,2
Mjölkpudding, 0,9% fett, x-tra872,716,60,9
Mjölkpudding, jacky, 2,7% fet1023,815,32,7
Mjölkpudding, medelvärde av industriella produkter1053,316,52,7
Pannacotta2672,827,416,3
Pasha3515,222,726,5
Plommongräddgelé2272,220,614,5
Pudding mjölkpudding944,79,93,9
Rispudding1474,321,84,3
Sojapudding714,2130,1
Sojapudding med choklad, tillsatt kalsium953,613,62,4
Sojapudding med kalsium och vitaminer79312,61,5
Sojapudding, med kalsium och vitaminer90313,52,2
Vaniljpudding gräddpudding214517,813,7
Vaniljsås/-kräm953,814,42,2
Vanillinsås vispbar1932,21912
Vispgrädde låg laktoshalt, sockrad3581,88,835,6
Vispgrädde sockerfri, hemlagad3302335
Vispgrädde sockrad, hemlagad3351,99,132,8
Vispgräddeprodukt, industriell2422,29,921,8

Information/Hjälp om Livsmedelsgruppen Mjölkdesserter

Källa
Alla näringsvärden i tabellen kommer från Institutet för hälsa och välfärd, Enheten för nutrition. Fineli. Livsmedelsdatabas. Version 16. Helsingfors 2013.
Sökning
Skriv in en del av livsmedelsnamnet som du vill hitta. Skriver du in två eller flera ord så måste alla orden finnas med i livsmedelsnamnet för att få en träff. Tabellen uppdateras i realtid vartefter du skriver.
Sortering
I normalläget sorteras tabellen i bokstavsordning på livsmedelsnamn.
Klicka på en rubrik eller pilarna till höger om en rubrik så kan du sortera tabellen i stigande ordning på värdena i den kolumnen.
Klicka på samma rubrik igen för att sortera tabellen i fallande ordning på värdena i den kolumnen.
Mer information
Klicka på det livsmedelsnamn i tabellen som du vill veta mer om, då kommer du till en sida med flera näringsvärden, information och eventuellt jämförbara livsmedel.