Juicer

Livsmedel (100 g)KcalProteinKolhydratFett
Ananasjuice590,513,40,1
Apelsinjuice450,3100,1
Apelsinjuice med 60 mg vitamin c450,3100,1
Apelsinsaft innehåller kalcium450,3100,1
Bärjuice, osötad350,66,10,4
Citronsaft outspädd220,31,60
Citronsaft utspädd140,21,60
Frukt-bär dryck, mehukatti hedelmävälipala jordgubbe500,410,10,2
Fruktdryck, hevi shot päron-morot-svart vinbär600,8120,3
Fruktdryck, hevi shot äpple-morot-jordgubbe660,5140,1
Fruktdryck, hevi shot, ananas-morot-mango650,713,60,2
Fruktdryck, hevi shot, medelvärde av industriella produkter640,712,80,3
Fruktdryck, mehukatti hedelmävälipala fruktmix580,612,10,2
Fruktdryck, mehukatti hedelmävälipala päron500,310,20,2
Fruktdryck, mehukatti hedelmävälipala, medelvärde av industriella produkter530,410,80,2
Grapejuice410,490,2
Hevi shot jordgubbe-lingon+råg630,911,70,4
Juice med tillsatt c-vitamin, medelvärde450,210,20,1
Juice medelvärde450,210,20,1
Juice, fem frukters juice480,310,50,3
Juice, vitaminerat, medelsvärde500,610,90,1
Plommon juice, sockerfri230,15,30
Päronjuice360,380,1
Tranbär-lingonsaft300,45,10,6
Vindruvsjuice631140
Äppeljuice450,210,70

Information/Hjälp om Livsmedelsgruppen Juicer

Källa
Alla näringsvärden i tabellen kommer från Institutet för hälsa och välfärd, Enheten för nutrition. Fineli. Livsmedelsdatabas. Version 16. Helsingfors 2013.
Sökning
Skriv in en del av livsmedelsnamnet som du vill hitta. Skriver du in två eller flera ord så måste alla orden finnas med i livsmedelsnamnet för att få en träff. Tabellen uppdateras i realtid vartefter du skriver.
Sortering
I normalläget sorteras tabellen i bokstavsordning på livsmedelsnamn.
Klicka på en rubrik eller pilarna till höger om en rubrik så kan du sortera tabellen i stigande ordning på värdena i den kolumnen.
Klicka på samma rubrik igen för att sortera tabellen i fallande ordning på värdena i den kolumnen.
Mer information
Klicka på det livsmedelsnamn i tabellen som du vill veta mer om, då kommer du till en sida med flera näringsvärden, information och eventuellt jämförbara livsmedel.