Innanmat och inälvsmat

Livsmedel (100 g)KcalProteinKolhydratFett
Gris blod rå7316,60,40,4
Gris hjärta rå11916,505,9
Gris lever rå1322233,4
Gris njure rå10316,70,33,8
Gris tunga rå16716,50,411,1
Gryta hjärta grönsaker856,73,64,6
Hjärta kalv nöt13816,608
Kalv bräss rå9616,903,1
Kalv lever rå11919,42,83,3
Kalv njure rå11615,30,75,8
Kalv tunga rå15216,209,8
Kyckling hjärta rå14715,60,39,3
Kyckling lever rå11519,40,73,8
Kyckling lever stekt15025,10,94,9
Kyckling mage rå11118,204,2
Kycklingleversauté14510,63,69,6
Lamm bräss rå13115,307,8
Lamm hjärta rå11917,105,6
Lamm lever rå149223,25,3
Lamm njure rå9616,203,4
Lamm tunga rå19115,3014,6
Leverbiff mald lever rå fryst21113714,5
Leverbiff mald lever stekt hemlagad14612,88,96,4
Leverbiff mald stekt fryst22315,28,114,4
Leverpalt2259,922,89,9
Leverpastej bredbar fett 3-3,5%13210,612,93,6
Leverpastej bredbar fett ca 10%1831213,59
Leverpastej bredbar fett ca 24%28512723,5
Leverpastej skivbar fett 14%212129,814
Leverpastej skivbar fett 26%29812,9525,5
Njurpalt1538,324,61,7
Njursauté1319,13,48,8
Nöt blod rå7016,400,4
Nöt lever gryta155126,88,8
Nöt lever panerad stekt21022,911,97,7
Nöt lever rå127204,43,1
Nöt lever stekt16225,55,64
Nöt njure rå11315,80,95,1
Nöt oxtunga rimmad rå22015,70,417,5
Nöt oxtunga rå17616,2012,4
Ren lever rå129221,83,7

Information/Hjälp om Livsmedelsgruppen Innanmat och inälvsmat

Källa
Alla näringsvärden i tabellen kommer från Livsmedelsverkets Livsmedelsdatabas version 2015-03-04.
Sökning
Skriv in en del av livsmedelsnamnet som du vill hitta. Skriver du in två eller flera ord så måste alla orden finnas med i livsmedelsnamnet för att få en träff. Tabellen uppdateras i realtid vartefter du skriver.
Sortering
I normalläget sorteras tabellen i bokstavsordning på livsmedelsnamn.
Klicka på en rubrik eller pilarna till höger om en rubrik så kan du sortera tabellen i stigande ordning på värdena i den kolumnen.
Klicka på samma rubrik igen för att sortera tabellen i fallande ordning på värdena i den kolumnen.
Mer information
Klicka på det livsmedelsnamn i tabellen som du vill veta mer om, då kommer du till en sida med flera näringsvärden, information och eventuellt jämförbara livsmedel.