Inälvsrätter

Livsmedel (100 g)KcalProteinKolhydratFett
Biff på mald lever, potatis och lök1481110,36,7
Biff på renlever16213,86,89,2
Blod5211,80,10,4
Blodkorv svartkorv2209,317,311,6
Blodplätt1707,111,510,4
Blodplätt industriell1568,315,26,4
Blodplätt, lidl17412185,3
Blodplätt, pirkka1688,819,25,7
Grislever13422,52,53,7
Hjärta nöt9916,503,6
Kokt mjölk med potatis och blod904,7112,6
Kycklingleversås kycklinglever, lök897,63,84,6
Lever kyckling12618,93,44
Lever medelvärde13219,544,1
Lever ren1192203,3
Lever, kokt18727,75,75,8
Leverbiff panerad18721,27,67,9
Levergryta lever, bacon14811,84,98,9
Levergryta lever, potatis907,94,94,5
Leverkorv eller patej, lätt, medelvärde14710,649,9
Leverkorv eller patej, medelvärde22712,61,419,2
Leverlåda utan mjölk1784,923,47
Leverpastej/-paté2201210,813,8
Leverstek203275,58
Leversås12510,14,67,2
Njure12315,606,7
Njure kokt17422,209,5
Njure stekt210185,213,1
Njursås njure, lök, grädde, avredd896,52,65,7
Nötlever13118,45,83,7
Potatis, griskött och blod944,711,92,7
Stroganoff med lever och morot14111,158,4
Sås på mald lever1009,84,14,9
Tunga av nöt, kokt28423,7021,3
Tunga nöt20016,7015

Information/Hjälp om Livsmedelsgruppen Inälvsrätter

Källa
Alla näringsvärden i tabellen kommer från Institutet för hälsa och välfärd, Enheten för nutrition. Fineli. Livsmedelsdatabas. Version 16. Helsingfors 2013.
Sökning
Skriv in en del av livsmedelsnamnet som du vill hitta. Skriver du in två eller flera ord så måste alla orden finnas med i livsmedelsnamnet för att få en träff. Tabellen uppdateras i realtid vartefter du skriver.
Sortering
I normalläget sorteras tabellen i bokstavsordning på livsmedelsnamn.
Klicka på en rubrik eller pilarna till höger om en rubrik så kan du sortera tabellen i stigande ordning på värdena i den kolumnen.
Klicka på samma rubrik igen för att sortera tabellen i fallande ordning på värdena i den kolumnen.
Mer information
Klicka på det livsmedelsnamn i tabellen som du vill veta mer om, då kommer du till en sida med flera näringsvärden, information och eventuellt jämförbara livsmedel.