Fisk- och skaldjursrätt

Livsmedel (100 g)KcalProteinKolhydratFett
Abborre filé panerad stekt17620,467,8
Bouillabaisse fisksoppa758,51,43,4
Böcklinglåda m äggstanning15815,42,19,8
Fisk friterad20214,511,310,9
Fisk varmrökt18022,3010,1
Fiskbullar panerade stekta1625,811,810,2
Fiskburgare McDonalds28012,427,313,1
Fiskfärs kokt10213,97,31,7
Fiskgratäng m dillsås152104,810,3
Fiskgratäng m potatismos o dillsås fryst tillagad1417,411,37,4
Fiskgratäng m potatismos o räksås fryst tillagad1337,110,66,8
Fiskgratäng m räkor14211,14,29
Fiskgratäng u potatismos hemlagad11411,44,55,6
Fiskpaté m räkor21515,12,816
Fiskpudding m ris hemlagad11411,44,55,6
Fisksoppa926,52,85,2
Friterad bläckfisk restaurang28011,219,117,8
Friterade räkor28710,627,814,8
Friterade räkor restaurang3876,924,729,1
Gädda kokt10725,700,3
Gädda panerad stekt17520,867,4
Hälleflundra kokt14522,905,9
Hälleflundra panerad stekt185185,610
Kolja kokt10223,500,8
Kolja panerad stekt17119,16,17,8
Kräftströmming10516,613,7
Lax kokt25822,5018,9
Laxmousse236112,220,5
Laxpudding1138,59,54,2
Makrill panerad stekt25419,25,617,3
Regnbågslax inkokt19322,4011,6
Regnbågslax panerad stekt21517,95,613,4
Räksoppa914,82,76,3
Räkstuvning1356,94,210,1
Rödspättafilé panerad stekt18121,567,7
Sallad räkor sparris tomat champinjoner ägg736,41,64,5
Salt sill panerad stekt hemlagad28914,1424,2
Sik panerad stekt18021,367,8
Sill panerad stekt20216,35,812,6
Sill salt kokt24919,7019,1
Sillbullar1898,913,510,7
Sillpudding1257,69,16,2
Sillsallad954,410,73,5
Skagenröra18816,31,613,1
Skaldjurspaté15111,72,310,2
Strömming panerad stekt17317,45,88,8
Strömmingsflundra panerad stekt hemlagad24915,24,119,2
Sushi blandning 7 bitar1596,1291,7
Tonfisksallad u dressing1038,764,6
Torsk panerad stekt17018,96,17,7
Torskfilé panerad stekt hemlagad14317,64,56
Torsksufflé10916,14,42,9
Vitling filé panerad stekt171196,17,8
Vol-au-vent m räkstuvning2546,724,214,4
Västkustsallad skaldjurssallad u dressing507,42,50,9
Ål inkokt hemlagad38215,8036
Ål ugnsstekt hemlagad43616,1340,5
Ättikströmming15414,19,86,2

Information/Hjälp om Livsmedelsgruppen Fisk- och skaldjursrätt

Källa
Alla näringsvärden i tabellen kommer från Livsmedelsverkets Livsmedelsdatabas version 2015-03-04.
Sökning
Skriv in en del av livsmedelsnamnet som du vill hitta. Skriver du in två eller flera ord så måste alla orden finnas med i livsmedelsnamnet för att få en träff. Tabellen uppdateras i realtid vartefter du skriver.
Sortering
I normalläget sorteras tabellen i bokstavsordning på livsmedelsnamn.
Klicka på en rubrik eller pilarna till höger om en rubrik så kan du sortera tabellen i stigande ordning på värdena i den kolumnen.
Klicka på samma rubrik igen för att sortera tabellen i fallande ordning på värdena i den kolumnen.
Mer information
Klicka på det livsmedelsnamn i tabellen som du vill veta mer om, då kommer du till en sida med flera näringsvärden, information och eventuellt jämförbara livsmedel.