Choklad

Livsmedel (100 g)KcalProteinKolhydratFett
Choklad med hasselnötter5641139,339,4
Choklad medelvärde52110,153,928,9
Choklad sockerfri sötad med sorbitol4702,31,737
Choklad vit5577,65335
Chokladbit, innehåller kex och kola4852,763,124,3
Chokladkonfekt4235,269,613,4
Choklad-nötpålägg, bredbart5906,248,341,4
Chokladstång låg fetthalt4235,569,113
Chokladstång med choklad, medelvärde52210,15628
Chokladstång med chokladfyllning medelvärde50986026
Kakaopulver37018,51121,7
Kakaopulver sockrat4235,777,49,5
Kinder5579,350,135,5
Mjölkchoklad54010,15033
Mörk choklad5163,953,331
Mörk choklad 80 %5709,23540,8
Rischoklad5127,258,627,2
Våffelkex chokladglasering5013,960,126,9

Information/Hjälp om Livsmedelsgruppen Choklad

Källa
Alla näringsvärden i tabellen kommer från Institutet för hälsa och välfärd, Enheten för nutrition. Fineli. Livsmedelsdatabas. Version 16. Helsingfors 2013.
Sökning
Skriv in en del av livsmedelsnamnet som du vill hitta. Skriver du in två eller flera ord så måste alla orden finnas med i livsmedelsnamnet för att få en träff. Tabellen uppdateras i realtid vartefter du skriver.
Sortering
I normalläget sorteras tabellen i bokstavsordning på livsmedelsnamn.
Klicka på en rubrik eller pilarna till höger om en rubrik så kan du sortera tabellen i stigande ordning på värdena i den kolumnen.
Klicka på samma rubrik igen för att sortera tabellen i fallande ordning på värdena i den kolumnen.
Mer information
Klicka på det livsmedelsnamn i tabellen som du vill veta mer om, då kommer du till en sida med flera näringsvärden, information och eventuellt jämförbara livsmedel.