Bakverk salta

Livsmedel (100 g)KcalProteinKolhydratFett
Croissant4225,227,931,9
Fetaspenatpaj mördegsbotten2116,211,815,3
Feta-spenatpaj, mördegsbotten2657,919,817
Fisk- och rispaj, mördegsbotten29010,724,716,3
Fiskpaj, smördegsbotten32611,812,225,7
Fiskpastej tonfisk, röktfisk, laxpastej pirog3308,13119,1
Fiskpirog mördegsbotten gräddfil2358,512,316,8
Flottyrkokt pirog ris och ägg, rågskal2493,619,117
Fläskpannkaka1987,814,711,9
Grönsaksquiche grönsaker och ost, mördegsbotten2808,815,319,9
Grötfylld pirog med tunnt rågveteskal, sultsina1264,622,31,3
Karels pirog, rågskal2413,732,99,8
Karelsk pirog2024,826,68
Karelsk pirog industriell mörk2265,737,45,1
Karelsk pirog traditionell penslad, ris, rågveteskal1454,123,63,2
Karelsk pirog traditionell, smör1695,1254,7
Karelsk pirog, djupfryst2644,734,411,1
Karelsk pirog, fazer2204,233,47,1
Karelsk pirog, glutenfri, industriell224634,56,3
Karelsk pirog, medelvärde av industriella produkter2314,532,38,7
Karelsk pirog, naturligt glutenfri3235,848,711,1
Karelsk pirog, råg- och veteskal2164,932,66,7
Karelsk pirog, råg- och veteskal, djupfryst2254,6347,1
Karelsk pirog, rågskal2183,932,86,9
Karelsk pirog, vaasan1743,826,75,3
Karelsk pirog, veteskal2314,333,68,3
Kukko med kött27211,624,213,2
Kukko, kålrot inbakad i rågskal1665,123,84,7
Kukko, potatis inbakad i rågskal1835,427,74,7
Kålpaj, smördegsbotten2212,815,716
Köttpirog2879,132,313,1
Köttpirog med korv27610,122,615,9
Köttpirog med soja3429,725,822
Köttpirog, medelvärde av industriella produkter2668,333,410,5
Köttpirog, portti2916,631,415,1
Köttpirog, saarioinen2318,533,16,4
Kött-rispastej3388,127,221,8
Lax och rispaj, smördegsbotten2839,417,919,2
Lökpaj mördegsbotten2366,214,316,8
Morot-rispirog smördeg, på fettfri mjölk1614,5168,4
Morot-rispirog smördeg, på helmjölk1694,5169,3
Morot-rispirog smördeg, på lättmjölk1644,5168,8
Morotspirog smördeg2724,618,719,6
Morotsrispirog, blandskal, industriell2115307
Ostpaj mördegsbotten, mögelost48110,222,239,2
Ostpaj, smördegsbotten38511,116,430,6
Ostsufflé på lättmjölk, vetemjöl, ägg20412,55,614,7
Pastej med ostfyllning, vaasan kotiuunin3329,529,919
Potatispirog rågskal1423,821,13,9
Ren- och ostpaj, mördegsbotten29910,515,421,7
Riskaka veteskal2026,435,73,1
Skinka- och ostpaj, mördegsbotten32710,917,723,6
Skinkpaj mördegsbotten24310,39,418
Smördeg med kvarg4017,526,629,3
Smördeg med potatispyree3654,630,324,8
Spenatsufflé på fettfri mjölk875,44,15,3
Spenatsufflé på grädde1965,13,518
Spenatsufflé på helmjölk985,44,16,5
Spenatsufflé på lättmjölk915,44,15,8
Svamppirog smördeg1623,811,110,8
Vatruska pirog traditionell penslad1832,820,69,6
Vårrulle med kött1575,711,49,7
Vårrulle vegetarisk1112,311,56
Ägg- och rispastej, smördeg3345,323,824,1

Information/Hjälp om Livsmedelsgruppen Bakverk salta

Källa
Alla näringsvärden i tabellen kommer från Institutet för hälsa och välfärd, Enheten för nutrition. Fineli. Livsmedelsdatabas. Version 16. Helsingfors 2013.
Sökning
Skriv in en del av livsmedelsnamnet som du vill hitta. Skriver du in två eller flera ord så måste alla orden finnas med i livsmedelsnamnet för att få en träff. Tabellen uppdateras i realtid vartefter du skriver.
Sortering
I normalläget sorteras tabellen i bokstavsordning på livsmedelsnamn.
Klicka på en rubrik eller pilarna till höger om en rubrik så kan du sortera tabellen i stigande ordning på värdena i den kolumnen.
Klicka på samma rubrik igen för att sortera tabellen i fallande ordning på värdena i den kolumnen.
Mer information
Klicka på det livsmedelsnamn i tabellen som du vill veta mer om, då kommer du till en sida med flera näringsvärden, information och eventuellt jämförbara livsmedel.