Bärpajer

Livsmedel (100 g)KcalProteinKolhydratFett
Bärgräddfilspaj mördegsbotten2203,823,511,6
Bärpaj bär, vetemjöl, socker3163,932,418,2
Bärpaj fylld, botten+lock3564,943,417,5
Bärpaj jästdegsbotten på lättmjölk2154,937,73,9
Bärpaj mjuk, grundpaj av blandbär2484,331,311,1
Bärpaj mördegs-/jästdegsbotten medelvärde2574,232,511,5
Bärpaj mördegsbotten2353,427,511,4
Bärpaj sötad med fruktos, mjuk238530,210,2
Friterad banan1983,320,910,9
Friterad frukt1793,116,410,8
Jultårta plommonfyllning395437,325
Kvarkpaj jästdegsbotten på fettfri mjölk253839,86,1
Kvarkpaj jästdegsbotten på lättmjölk254839,86,2
Kvarkpaj mördegsbotten2927,630,715
Paj med äppel och havre1511,818,57,2
Plommonpudding1234,422,10,7
Rabarber-havreflingspaj2212,82312,2
Rabarberpaj mördegsbotten2543,234,110,9
Rågbärpirog mosade bär, rågskal1711,834,41,6
Syltpaj jästdegsbotten på lättmjölk2917,250,95,7
Syltpaj mördegsbotten3634,944,617,8
Ugnsbanan1750,933,63,5
Ugnsäpplen640,211,11,5
Äppel-kvarkpaj mördegsbotten1844,119,89,4
Äppelpaj jästdegsbotten på lättmjölk2305,440,74,3
Äppelpaj mördegsbotten1952,5258,9
Äppelpannkaka913,512,62,5

Information/Hjälp om Livsmedelsgruppen Bärpajer

Källa
Alla näringsvärden i tabellen kommer från Institutet för hälsa och välfärd, Enheten för nutrition. Fineli. Livsmedelsdatabas. Version 16. Helsingfors 2013.
Sökning
Skriv in en del av livsmedelsnamnet som du vill hitta. Skriver du in två eller flera ord så måste alla orden finnas med i livsmedelsnamnet för att få en träff. Tabellen uppdateras i realtid vartefter du skriver.
Sortering
I normalläget sorteras tabellen i bokstavsordning på livsmedelsnamn.
Klicka på en rubrik eller pilarna till höger om en rubrik så kan du sortera tabellen i stigande ordning på värdena i den kolumnen.
Klicka på samma rubrik igen för att sortera tabellen i fallande ordning på värdena i den kolumnen.
Mer information
Klicka på det livsmedelsnamn i tabellen som du vill veta mer om, då kommer du till en sida med flera näringsvärden, information och eventuellt jämförbara livsmedel.