Övriga fiskrätter

Livsmedel (100 g)KcalProteinKolhydratFett
Abborrar i folie12017,70,75,1
Braxen rökt11417,304,9
Cannelloni med tonfisk fylld pasta12710,411,64,1
Fisk rökt, medelvärde, fet24017,3019,2
Fisk rökt, medelvärde, fettsnål10516,704,2
Fisk varmrökt, medelvärde15322,107,1
Fisk-grönsakskruka615,81,43,3
Friterad bläckfisk18916,73,611,8
Friterad fisk medelvärde21015,33,315
Gryta med räkor ock grädde1487,26,110,5
Hälleflundra19017,3013,6
Janssons frestelse, hk942,712,82,9
Kukko med abborre21411,121,28,7
Kukko med fisk2011413,79,5
Kukko med regnbågslax23910,820,811,9
Lax kallrökt21022,6013,4
Lax varmrökt16922,608,7
Laxfrestelse, hk863,39,82,9
Makrill, rökt29218,9024,3
Mujka insjö, rökt12323,503,1
Nejonöga36317,5033
Pasta med kallrökt lax, hk via1016,210,53,6
Regnbågslax varmrökt15721,907,7
Regnbågslax, kallrökt19020,4012,1
Rödfisk11216,805
Sik rökt11820,903,8
Sik varmrökt13321,805
Skal djur risotto basrisotto med fisk1164,919,11,9
Stekt räkor med chili och vitlök11115,30,75,1
Stekt räkor med nudel och kokos1874,824,37,6
Strömming, rökt, östersjön12918,806
Tonfiskpasta, saarioinen1374,310,98,3
Ugnspotatis med fiskfyllning, böckling, crème fraiche875,210,83
Vitlökssniglar4868,64,149,1

Information/Hjälp om Livsmedelsgruppen Övriga fiskrätter

Källa
Alla näringsvärden i tabellen kommer från Institutet för hälsa och välfärd, Enheten för nutrition. Fineli. Livsmedelsdatabas. Version 16. Helsingfors 2013.
Sökning
Skriv in en del av livsmedelsnamnet som du vill hitta. Skriver du in två eller flera ord så måste alla orden finnas med i livsmedelsnamnet för att få en träff. Tabellen uppdateras i realtid vartefter du skriver.
Sortering
I normalläget sorteras tabellen i bokstavsordning på livsmedelsnamn.
Klicka på en rubrik eller pilarna till höger om en rubrik så kan du sortera tabellen i stigande ordning på värdena i den kolumnen.
Klicka på samma rubrik igen för att sortera tabellen i fallande ordning på värdena i den kolumnen.
Mer information
Klicka på det livsmedelsnamn i tabellen som du vill veta mer om, då kommer du till en sida med flera näringsvärden, information och eventuellt jämförbara livsmedel.