Äggrätter

Livsmedel (100 g)KcalProteinKolhydratFett
Fransk omelett grädde24610,51,122,5
Fransk omelett vatten17210,20,314,7
Pannkaka tunn hemlagad1997,123,38,4
Sufflé u fyllning gräddad17111,35,911,4
Ugnspannkaka1586,315,37,8
Ugnspannkaka lättmjölk1516,315,37
Våfflor äggvåfflor28262219
Vårrulle fryst värmd2176,922,410,8
Vårrulle värmd restaurang3166,618,723,8
Äggakaka1257106,2
Äggröra18811,9115,3
Äggstanning hemlagad1147,25,17,2

Information/Hjälp om Livsmedelsgruppen Äggrätter

Källa
Alla näringsvärden i tabellen kommer från Livsmedelsverkets Livsmedelsdatabas version 2015-03-04.
Sökning
Skriv in en del av livsmedelsnamnet som du vill hitta. Skriver du in två eller flera ord så måste alla orden finnas med i livsmedelsnamnet för att få en träff. Tabellen uppdateras i realtid vartefter du skriver.
Sortering
I normalläget sorteras tabellen i bokstavsordning på livsmedelsnamn.
Klicka på en rubrik eller pilarna till höger om en rubrik så kan du sortera tabellen i stigande ordning på värdena i den kolumnen.
Klicka på samma rubrik igen för att sortera tabellen i fallande ordning på värdena i den kolumnen.
Mer information
Klicka på det livsmedelsnamn i tabellen som du vill veta mer om, då kommer du till en sida med flera näringsvärden, information och eventuellt jämförbara livsmedel.